Пасяджэнне Міжнароднага апякунскага савета МГЭИ ім. А. Д. Сахарава БДУ

23 студзеня 2020 года адбылося пасяджэнне Міжнароднага апякунскага савета МГЭИ ім. А.Д. Сахарава БДУ (далей – МПС), у якім прынялі ўдзел:

старшыня МПС – акадэмік, прафесар Аляксандр Уладзіміравіч КІЛЬЧЭЎСКІ, намеснік Старшыні Прэзідыума Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі, Рэспубліка Беларусь

намеснік старшыня МПС – прафесар Віктар Анатольевіч ГАЙСЁНАК, рэктар Рэспубліканскага інстытута вышэйшай школы, Рэспубліка Беларусь;

Міхаіл Уладзіміравіч БЕЛЕВЦЕВ, намеснік дырэктара па навуцы РНПЦ дзіцячай анкалогіі, гематалогіі і імуналогіі, Рэспубліка Беларусь;

Валерый Аляксандравіч КАЖАМЯКІН, дырэктар навукова-вытворчага ўнітарнага прадпрыемства «АТАМТЭХ», Рэспубліка Беларусь;

Марына Уладзіміраўна БАРОЎКА, намеснік генеральнага дырэктара па сувязях з грамадскасцю ўнітарнага прадпрыемства «Кока-Кола Беўрыджыз Беларусь», Рэспубліка Беларусь.

прафесар Юрый Аляксандравіч КАРОВІН, загадчык кафедры агульнай і спецыяльнай фізікі, Обнінский інстытут атамнай энергетыкі, Расійская Федэрацыя (удзел дапамогай Skype);

Ірына Уладзіміраўна ДАРДЫНСКАЯ, судырэктар праграмы Фогарти Иллинойского універсітэта ў Расеі, Беларусі, Украіне і Малдове, аддзел аховы здароўя маці і дзіцяці Цэнтра Сусветнай здароўя «Вялікія азёры», Злучаныя Штаты Амерыкі (удзел дапамогай Skype);

Кары ХЮППЫНЕН, Прэзідэнт Сеткі ўніверсітэтаў рэгіёну Балтыйскага мора, Фінляндская Рэспубліка (удзел дапамогай Skype);

На пасяджэнні прысутнічаў Надзвычайны і Паўнамоцны Пасол Рэспублікі Таджыкістан у Рэспубліцы Беларусь, прафесар Махмадшариф Махмуд ХАКДОД, член-карэспандэнт Акадэміі навук Рэспублікі Таджыкістан.

Парадак дня:

1. Аб унясенні змяненняў у склад МПС.
  2. Аб выніках дзейнасці МГЭИ ім.А.Д.Сахарава БДУ і МПС у 2019 годзе.
  3. Аб прапановах па актывізацыі дзейнасці членаў МПС з мэтай павышэння рэйтынгу часопіса «Экалогія».
  4. Аб падрыхтоўцы да міжнароднай навуковай канферэнцыі «Сахаровские чытання 2020 года: экалагічныя праблемы XXI стагоддзя».

Новым членам Міжнароднага апякунскага савета быў абраны прафесар Лысенка Сяргей Аляксандравіч, дырэктар Інстытута прыродакарыстання НАН Беларусі.

Пасля падвядзення вынікаў дзейнасці МГЭИ ім. А. Д. Сахарава БДУ і МПС за 2019 год былі абмеркаваны пытанні далейшага супрацоўніцтва членаў МПС у навуковых і адукацыйных сферах.

Члены МПС выказалі свой намер актыўна ўдзельнічаць у падрыхтоўцы матэрыялаў для міжнароднай канферэнцыі «Сахаровские чытання 2020 года: экалагічныя праблемы XXI стагоддзя», а таксама падтрымалі ініцыятыву інстытута па стварэнню ўмоў, неабходных для ўключэння выдання «Часопіс Беларускага дзяржаўнага універсітэта. Экалогія» ў наукометрическую базу SCOPUS.

Сяргей Аляксандравіч Маскевіч падзякаваў ўсіх удзельнікаў пасяджэння Міжнароднага апякунскага савета за плённую працу і выказаў надзею на актыўнае супрацоўніцтва ў будучыні.